Vērš uzmanību un vēlreiz skaidro būtiskāko nolikumā “Par spēlētāju pārejām”

Trešdien, 18. septembrī norisinājās Latvijas Hokeja federācijas (LHF) pirmā Pāreju komisijas sēde jaunajā sezonā. Saistībā ar salīdzinoši lielo pāreju aktivitāti 2024./2025. gada hokeja sezonā, LHF Pāreju komisija vērš uzmanību un vēlreiz skaidro būtiskāko nolikumā “Par spēlētāju pārejām”.

Kopš Latvijas Hokeja federācija ir Starptautiskās Ledus Hokeja   federācijas biedrs, hokejistu pārejas Latvijā regulē nolikums “Par spēlētāju pārejām”, kas Latvijā nosaka spēlētāju pāreju noteikumus mainot piederības klubu.  Latvijas Hokeja federāciajs valde vairākkārt to modernizējusi, atbilstoši mūsdienu aktuālaijai situācijai. Nolikums izstrādāts, lai veicinātu hokeja kā sporta veida sakārtotību, aizsargātu gan klubu komandas, gan hokeja spēlētājus, kas atrodas LHF jurisdikcijā Latvijas Republikā, balstoties uz IIHF pārejas noteikumu pamatprincipiem un labāko nozares praksi.

Hokejs kā sporta veids ir salīdzinoši dārgs ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē un pastāv ļoti reti bērnu klubi/komandas, kurās nebūtu nepieciešama vecāku finansiāla iesaiste. Un pretēji - ļoti reti, kad vecāki ar maksājumiem par bērna dalību hokeja klubā/komandā spēj pilnībā nosegt visas ar hokeja nodarbībām un sacensībām saistītās izmaksas. Šis ir iemesls, kāpēc LHF aicina klubus un vecākus parakstīt savstarpējus līgumus, kuros tiek fiksētas gan pušu tiesības un pienākumi, gan saistības. Ņemot vērā, ka šie līgumi regulē attiecības starp hokejistu vai to likumisko pārstāvi (līdz 18 gadu vecumam) un klubu/komandu, tad šo līgumu izpilde ir ārpus LHF jurisdikcijas, bet to esamība, nolikuma ietvaros, palīdz LHF aizsargāt gan hokejistu, gan klubu intereses. Šo būtu svarīgi atzīmēt, lai būtu saprotama nolikuma darbība.

Katru gadu liels jauno hokejistu skaits izvēlas mainīt klubu. Kluba maiņas iemesli var būt dažādi, bet visbiežāk tie ir personīgie iemesli – ģimenes dzīvesvietas maiņa, sekošana uzticamam trenerim, vecāku vai bērnu ambīcijas, kā arī citi personiski iemesli. Tajā pat laikā, katrs klubs rēķinās ar attiecīgo bērnu/hokejistu skaitu un plāno komandas dalību LHF organizētajās sacensībās. Pārsvarā hokejistu pārejas ir objektīvi pamatotas, bet pietiekami bieži tomēr tās ir ambīcijas, kurām nav sportiska attīstības pamata. Būtu lieku reizi jāatgādina, ka jaunā hokejista attīstības galvenie nosacījumi ir pietiekams treniņu un spēļu daudzums, atceroties, ka hokejs nav vienīgā hokejista/tes nodarbe - vēl ir skola un sociālā dzīve. Turklāt, šīs visas aktivitātes mēs vēlētos redzēt drošā vidē.

Jāatzīmē, ka klubi spēlētāju audzināšanā un attīstībā ieguldījuši lielus  finanšu līdzekļus, kā arī laiku. Lielākoties šīs ir lielākas summas nekā vecāku ikmēneša līdzfinansējums. Nolikums “Par spēlētāju pārejām” nosaka kārtību un apraksta pārējas procesu. Šis nolikums nav paredzēts vecākiem vai hokejistiem, jo LHF rīkotajās sacensībās piedalās klubi/komandas; un šī iemesla dēļ, pāreju nolikuma realizācija ir paredzēta klubiem/komandām. Izsakoties precīzāk - klubs izrāda interesi un organizē spēlētāja pāreju, attiecīgi noformējot pieprasījumu un izpildot nolikuma prasības. 

Mums, Latvijas Hokeja federācijai ir svarīgi veidot spēcīgus vietējos klubus, kas palīdzēs klubiem vēl vairāk attīstīt hokeja piramīdas. Būtiski uzsvērt, ka spēlētāju pārejas ir tiesīgi kārtot tikai Latvijas Hokeja federācijas biedri vai biedru kandidāti, kas ir veikuši ikgadējo biedru maksu un kuru spēlētāji ir saņēmuši licences dalībai LHF rīkotajās sacensībās.

Atgādināsim, ka starp spēlētāju un klubu nepieciešams savstarpējs līgums. Tas palīdz nodrošināt tiesību un saistību ievērošanu starp abām pusēm. 

SPĒLĒTĀJU PĀREJAS PROCEDŪRA UN BŪTISKĀKIE SOĻI 

- Spēlētāju pārejas notiek ik gadu;

- Neveiksmīgas pārejas procesa priekšnosacījums ir abu klubu savstarpējā komunikācija. Proti, pirms spēlētāja pārejas uzsākšanas, jaunajam klubam, saskaņā Pāreju nolikumu, ir jāinformē pašreizējais spēlētāja klubs par spēlētāja pārejas procedūras uzsākšanu un jāvienojas par pārejas nosacījumiem; 

- Spēlētāja jaunajam klubam iesniedzot pārejas pieprasījumu, LHF datubāzē ir nepārprotami jānorāda pārejas veids. Ierobežotas pārejas gadījumā beigu termiņš un pārejas pamatojums;

- Ja datubāzē pārejas termiņā iesniegtais pārejas pieprasījums ir atbilstoši noformēts un apstiprināts no spēlētāja iepriekšējā kluba puses, tad uzskatāms, ka starp iesaistītajām pusēm nekādas strīdu situācijas nepastāv, un spēlētāja pārejas pieprasījums tiek virzīts LHF apstiprināšanas procedūrai;

- Ja spēlētāja pārejā no iepriekšējā kluba uz jauno klubu pastāv strīdus situācija, tad tā tiek risināta nolikumā atrunātāja kārtībā;

- Spēlētāju pārejas ir tiesīgi kārtot Latvijas Hokeja federācijas biedri vai biedru kandidāti, kas ir veikuši ikgadējo biedru maksu. Pārejas maksa ir jāveic spēlētāja jaunajam klubam, nevis spēlētājiem vai viņu likumiskajam pārstāvjiem. Saņemtā pārejas maksa tiek novirzīta iepriekšējam hokeja klubam/komandai, hokeja klubu/komandu ledus dotācijām, kā arī daļēji tiek segta LHF datu bāzes uzturēšana un modernizācijas izmaksas.

Pilnu apstiprinātā nolikuma "Par spēlētāju pārejām" redakciju skatīt ŠEIT.

Sadarbības partneri