Latvijas hokeja izlase vēl par divām nedēļām un divām spēlēm pietuvojusies 2024. gada pasaules čempionātam. Kā īsts sportists Harijs Vītoliņš mēdz atgādināt, ka viņš grib uzvarēt visās spēlēs... Arī tajās, kas Latvijas izlases kopējā statistikā tiks atzīmētas kā pārbaudes spēles. Tajā pašā laikā ne tikai Vītoliņš vien saprot, ka pārbaudes spēļu neoficiālo čempionu kauss ne par puspunktu nepapildina punktu skaitu Ostravas turnīra tabulā. Bet kā tu hokejistam iestāstīsi, ka pārbaudes spēlēs ar somiem nav obligāti krist ripas ceļā... No otras puses: ja to nedarīsi treniņspēlēs, kā gan izveidot šādas prasmes? Griez, kā gribi, pusslodze nav iespējama. It sevišķi, ja mugurā jūti Amerikas studentu elpu.
Pirmo maču ar Somiju mūsu izlase spēlēja mēnesi un vienu dienu pirms pirmās spēles Ostravā pret Poliju. 11. aprīļa spēle bij akurāt mēnesi pirms pirmās kaujas Čehijā. Vai tik labs sniegums kā abos šajos mačos nav forsēta sportiskās formas sasniegšana? Jautāju to vienam trenerim, otram. Pieredzējušais, bet pagaidām vēl ne kā treneris Lauris Dārziņš atbildēja, ka sportiskās formas spicei jābūt tikai pēc mēneša. Nepārjautāju, vai viņš domā par 11. maiju vai 26. maiju, kad pusdesmitos vakarā pēc Rīgas laikā Prāgā plānota finālpēle...
Austriju – pērn 14. vieta PČ, 16. vieta IIHF rangā – dažs hokeja fans varēja arī neņemt sevišķi nopietni. Kas gan ir Austrija? Raugoties no mūsu bronzas pjedestāla augstumiem. Somija? Daudz daudz nopietnāks pretinieks pārbaudes spēlēs – augstā 2. vieta IIHF rangā, gan tikai 7. vieta savā mājas čempionātā pērn. Nevaru apgalvot, jo pētījumu nav, bet pēc 2023. gada pavasara latvju fanu ekspansijas un līdzjušanas ticama ir versija, ka Latvijas hokeja izlase nu Somijā ir otrā mīļākā. Pēc Somijas. Katrā ziņā Somijas izlases ģenerālmenedžeris, Stenlija kausa ieguvējs ar Dalasas “Stars” (1999) Jere Lehtinens savu komandu uz Rīgu bija atvedis jau četras dienas pirms spēles... Tā teikt – īsā treniņnometne Latvijā. Arī Latvijas fani bija izsalkuši pēc savas nacionālās komandas, uzticēšos protokolā ierakstītajam – 9000 pirmajā un 9874 – otrajā mačā. Skaisti cipari.
Nu bet bija jau arī ko redzēt. Somijas izlases sastāvs – stipri tuvs Prāgai, iztrūkstot tikai abu Liiga finālistu Tamperes “Tappara” un Lahti “Pelicans” spēlētājiem. Kā arī hokejistiem no NHL, bet tādu būšot tikai trīs. Rīgas aptverē bija tikai Zviedrijas (SHL), Šveices (NLA) un Somijas (Liiga) virslīgu spēlētāji, turklāt savu klubu līderi. Kā Sebastians Repo (“Lukko”, 24+25) vai Janne Kuokanens (Malmes “Red Hawks”, 18+26). Visus trīs vārtus otrajā mačā sametušais aizsargs Olivers Kaski mums zināms ka Gagarina kausa ieguvējs pirms trim gadiem Boba Hārtlija vadībā, togad “Avangard” sametot gandrīz uzbrucēja statistiku (16+28), bet 17 gadus vecais Konsta Heleniuss (14+22) bija Oskara Batņas kluba biedrs Mikeli “Jukurit”.
Kurš 2:3 bija saturīgāks? Pirmajā gadījumā ar Ivaru Punnenovu vārtos Latvija pievilka no 0:2 līdz 2:2, Repo uzvaras ripu ierepojot jau papildlaikā. Otrajā mačā, kad vārtus sargāja Ēriks Vītols, tauta jau bija gatava uzgavilēt uzvarētējiem – 2:0 (51:00), bet tad zvaigžņotais somu sastāvs ar Kaski metēja lomā iespējamās gaviles apklusināja – 2:3. Pozitīvais – spēlēt varam un visi to grib, negatīvais – seši savainotie vai veco savainojumu atsvaidzinājums.
Pirmajā pēcspēļu treniņā atskaitīto nebija. Bet klāt nācis Litvinovas “Verva” pirmais aizsargu pāris Jānis Jaks un Kristaps Zīle. Sestdien klubu sezonas finišs bija Kasparam Daugaviņam un Kristoferam Bindulim Čehijā, Oskaram Cibuļskim un Andrim Džeriņam – Dānijā. 15. aprīlī NHL finišs Zemgum Girgensonam, pēc dienas – Elvim Merzļikinam, kurš Rīgā būs iespējami drīz. Zemgum nav līguma ar “Sabres” uz nākamo sezonu, taču Bufalo klubs to solot... Par pārējiem kandidātiem no Kanādas/ASV skaidrību pamaz, toties skaidrs, ka mums šogad atkal būs Šveices čempions – Rūdolfs Balcers (Cīrihe) vai Ronalds Ķēniņš, Zviedrijas čempions – Rodrigo Ābols (”Rogle”) vai Mārtiņš Dzierkals (Šelefteo, 3-2 vadībā pusfinālā). Ceram, ka čempions būs arī Vācijā – vārtsargs Kristers Gudļevskis Brēmerhāfenē. Miks Indrašis un Kārlis Čukste mēģinās uz augšu pacelt Jevles “Brynas”. Visus septiņus vienojošais: septītā finālspēle 30. aprīlī. Kas nozīmē, ka uz 3. un 4. maija spēlēm Rīgā pret Norvēģiju mums būs jau pasaules čempionāta sastāvs. Pa vidu vēl divas spēles 26. un 27. aprīlī Šveicē.
Jānis MATULIS